Nepsaná pravidla posilovny

  • Pozdrav – každý z nás si pamatuje, že už jako malé nás rodiče učili při příchodu slušně pozdravit. To samé platí i u nás. Nemusíte si lámat hlavu s tím, zda je někdo starší, žena, či muž. U nás se rozdíly mažou, přeci jen jsme na sportovišti. Pokud si nejste jisti, volte raději vykání. Pokud vidíte přátelskou atmosféru, nebo už vás oslovilo pozdravem „Ahoj“ více lidí, nebojte se zvolit tykání. Pamatujte, že je lepší tykat, než nepozdravit vůbec.
  • Nenarušujte osobní prostor ostatních – není nic nepříjemnějšího, než když cvičíte na svém stanovišti a bezprostředně vedle vás se postaví „borec“, který začne zvedat činky. Jednak může dojít ke zranění a také jsou mezi námi tací, kterým by taková blízkost mohla opravdu vadit.
  • „Nabuďte prasata“ – i ve fitness centru by měla být dodržována hygiena. Při cvičení proto používejte ročník, nikoli jako ozdobu kolem krku, ale jako podložku pod vaše tělo. Většina z nás se chodí do fitness centra zapotit a nikdo nechce přicházet k opoceným strojům. Ve fitness se nachází papírové utěrky a desinfekce – používejte je! Neměňte svůj sportovní oděv jedenkrát za týden, není nic horšího než člověk, za kterým se nese nepříjemný odér.
  • Respekt k vybavení fitness – činky, závaží a stroje jsou sice jen kusy železa, ale je to pořád cizí majetek, který si vy pouze půjčujete. Neodhazujte proto činky a závaží z výšky na zem, nepokládejte je a čalouněné části strojů, používejte tlumící desky a vybavení vracejte na určené místo. Nevíte, kdo se po vás chystá na stroji cvičit. Lidé, co se neumí k cizím věcem chovat, jen dokazují, že neznají úctu a základy chování.
  • Nezírejte na ostatní – toto se týká především žen a obézních lidí. Pro cvičící je nepříjemné, pokud je neustále někdo sleduje na každém jejich kroku. To neplatí pouze pro cvičící prostory, ale i pro šatny a sprchy. Ne každý zná váš úmysl a mohl by i to vyložit špatně. I když se může jednat jen o obdivné pozorování.
  • Nemluvte na ostatní – mluvit na cvičícího je nezdvořilé a především i nebezpečné. Do fitness centra se nechodí vykecávat, ale cvičit. Pokud potřebujete někomu nutně něco sdělit, budete mít jistě prostor po tréninku. A pokud ani to nepomůže, existují sluchátka.
  • Mobil nechte v šatně – odpočiňte si na chvíli od online světa a ušetřete ostatní od neustálého cinkání telefonu. Sociální sítě bez vás jistě chvíli vydrží.
  • Sobci – z 99,9% nejsou návštěvníci fitness jeho vlastníky. Právě proto by se jednotlivá stanoviště neměla zabírat na nepřiměřeně dlouhou dobu. Střídejte se, nebuďte hamižní. Určitě nepotřebuje ke svému tréninku všech deset párů jednoručních činek.
  • Odložte své ego – ve fitness jsme si všichni rovni, ať už se jedná o ty, co chtějí hubnout, či ty, co nabírají svalovou hmotu. Muži, ženy, nováčci, pokročilí – všichni máme jediný cíl. Chceme se zlepšovat. Proto se k sobě chovejme zdvořile, nepovyšujme se nad ostatní a nevysmívejme se. Všichni jsme nějak začínali.

Partneři: